• 2020
  • Dec
  • 23

Warunki zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego

Praktyka ekonomiczna w kryzysie gospodarczym pokazuje, że kredytobiorcy poszukują jakościowych form restrukturyzacji budżetu, aby po prostu obniżyć miesięczne koszty zobowiązań, nie naruszać zupełnie płynności. Raporty BIK wskazują na konkretne potrzeby pożyczkobiorców w Polsce. Niewielu klientów banków obchodzą koszty całkowite, ale właśnie niska rata miesięczna, a konsolidacja taką zaletę właśnie posiada i to dostępną właściwie od ręki. Pojawia się jednak pytanie o warunki zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego i czy to bardzo skomplikowane?

Przygotowanie formalne do kredytu konsolidacyjnego

Konsolidacja wymaga naturalnie wypełnienia wniosku najczęściej przez dedykowaną stronę banku detalicznego i potwierdzenia warunków analizy zdolności kredytowej. Bankowi przedstawia się informację o bieżących dochodach, a także dane o spłacanych pożyczkach przenoszonych do restrukturyzacji. Banki wymagają przede wszystkim terminowego opłacania dotychczasowych rat, jeszcze przed podjęciem decyzji o wyborze kredytu konsolidacyjnego. To ważna uwaga, ponieważ zdecydowanie przyśpiesza wskazany proces. Większość wniosków rozpatruje się nawet w 1-3 dni robocze. Oczywiście dotyczy to klientów z jasną zdolnością kredytową. W przypadku komplikacji proces się wydłuża, wymaga wniesienia dodatkowych zabezpieczeń do umowy, a często niestety skutkuje odmową. Lepiej zatem z góry założyć, że pozytywna zdolność kredytowa to podstawa restrukturyzacji.

Czy można konsolidować wszystko i zawsze?

To niestety nie jest proste rozwiązanie. Konsolidacja posiada limit, a to limit zdolności kredytowej. Niektóre banki odchodzą od zasady limitowania konsolidacji i zapewniają strukturę bez ograniczeń, ale to ogólnie wymaga wcześniejszych analiz. Sporo banków w dalszym ciągu nie konsoliduje chwilówek, zobowiązań pochodzących z sektora pozabankowego. To dziwne, ponieważ firmy pożyczkowe funkcjonują już w bardzo wartościowy, mocno zorientowany prawnie sposób, bez żadnych klauzul niedozwolonych w umowach.

Kredyt konsolidacyjny z zabezpieczeniem lub bez

Wysoka zdolność kredytowa umożliwia rozszerzenie limitu konsolidacji do setek tysięcy złotych. Banki przydzielają takie reguły specjalistom o potwierdzonej reputacji, wartościowym zawodom, chociażby prawnikom, sektorowi medycznemu, ale z pewnymi wykluczeniami. Oceń również, czy wskazany limit wystarczy na spłatę całości posiadanych zobowiązań. Nie jest to zawsze takie oczywiste. Do tego potwierdzaj wszystkie działania banków w zakresie restrukturyzacji, abyś przypadkiem nie naruszył informacji w Biurze Informacji Kredytowej.

Przydatny przykład reprezentatywny

Przykład reprezentatywny tworzy każdy bank zgodnie z wewnętrznymi statystykami. To średni przykład trafiający w większość klientów. Jeżeli pasujesz do przykładu z największym prawdopodobieństwem podpiszesz umowę w możliwie najkrótszym terminie. Co myślisz o aktualnych warunkach zaciągania kredytów konsolidacyjnych?

  • Posted by bonus in 09:33:04 in